Jak nie dać się oszukać w podróży? Tutaj znajdziesz porady i triki, by zachować dobry humor i cieszyć się każdą chwilą.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Tajlandia wyspa Phi Phi hotel

 

 

 

JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ I ZACHOWAĆ DOBRY HUMOR

Podróżując bez przewodnika lub zorganizowanej grupy wycieczkowej, przemieszczaj się między różnymi miastami, odwiedzając miejsca turystyczne – musisz codziennie podejmować wiele decyzji, a większość z nich zależy od twoich pieniędzy. Są kraje, w których ceny są stałe, ale nie wszędzie jest to takie proste. Jeśli chcesz, aby twoje wakacje były pozytywne, czytaj dalej.

Porady jak nie dać się oszukać i zachować dobry humor oparte na moim podróżniczym doświadczeniu:

– Pierwsza zasada: zwolnij. Może ci się to wydawać zbyt proste, ale jest bardzo ważne! Ludzie, którzy chcą cię oszukać, stworzą pośpiech i sytuację, w której „musisz” teraz podjąć decyzję lub nie masz czasu na myślenie. Byłam w takiej sytuacji tyle razy, że jest to dla mnie sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś nagle mnie pędzi, by coś zrobić.

– Poświęć chwilę dla siebie i zrób plan działania, zanim opuścisz obszar tylko dla pasażerów na lotnisku lub w porcie promowym. W niektórych częściach świata obszar  dla wszystkich przypomina wir taksówkarzy, ludzi, którzy oferują ci wymianę pieniędzy i wielu innych, którzy chcą zrobić dobry interes dla siebie (nie dla ciebie).

– Pamiętaj o typowych oszustwach, o których możesz dowiedzieć się z wielu blogów i forów turystycznych przed wyjazdem w określone miejsce. Oto niektóre z nich, z którymi spotkałam się w wielu różnych częściach świata: 
mówią, że znają cię z hotelu (nie, nie znają), „pomagają”, kiedy tego nie potrzebujesz, inicjują rozmowę lub śledzą cię przez godzinę, aby pokazać Ci ich sklep (to nie jest oszustwo, ale mogą być bardzo natarczywi, pamiętaj, że nie ma nic za darmo). Możesz spotkać osobę z profesjonalnie wyglądającą plakietkę lub ubraną w profesjonalną odzież i przedstawiającą się jako wolontariusz lub pomijają tę część i radzą, abyś kupił od niego bilet. Często taki bilet jest 10 razy droższy niż w prawdziwym oficjalnym okienku, który znajduje się 5 metrów dalej. Jeśli umówiłaś się z konkretnym kierowcą, upewnij się, że to on lub ona! To trudne 😉 Zwolnij, nie spiesz się, zadawaj wiele pytań i dodaj, że zapłaciłaś już za to online i nie zapłacisz mu żadnej gotówki (jeśli naprawdę zapłaciłaś online). Jeśli nie możesz znaleźć swojego kierowcy, miej pewność, że wszyscy powiedzą, że to na niego czekasz 😉 W niektórych krajach musisz zapłacić za wskazanie drogi do miejsca, którego szukasz, a czasami cena może być bardzo wysoka, bądź ostrożny też gdzie idziesz. W takiej sytuacji lub przed wejściem do taksówki / tuk tuk lub innego transportu najpierw zapytaj o cenę, nie wchodź  zanim się nie dowiesz. Czasami na lotniskach lub w portach promowych ktoś może zabrać ci bagaż, przejść kilka metrów i poprosić o zapłatę, a to nie jest tak, jak w dobrych hotelach! Wiem, że to może być pomocne, ale zwykle jest to po prostu dziwne i słyszałam od wielu innych podróżników, że też im się to nie podoba (nie sądzę, aby to było oszustwo, ale jest niepotrzebnie stresujące i to nadmierna inwestycja ;-)) Również wymiana pieniędzy jest dużą częścią tego tematu, ale myślę, że już o tym wiesz i będziesz z tym ostrożny.

– Kiedy ktoś zmusza cię do zrobienia czegoś, kupna czegoś – zawsze możesz powiedzieć „nie, dziękuję. Miłego dnia” i powtórz to tyle razy, ile osoba cię naciska. Łatwiej jest to zaakceptować i nabrać trochę dystansu. Nie podchodź do tego zbyt poważnie, w przeciwnym razie możesz oszaleć 😉

– Pamiętaj, że to, co ludzie robią, to ich sprawa. Jak reagujesz to Twoja sprawa. Czasami nawet nie musisz reagować! Znaj swoje granice i nie próbuj niczego udowadniać, ponieważ jest to zwykle bezcelowe. Nie masz obowiązku niczego wyjaśniać.

– W naturze drapieżniki szukają najłatwiejszej ofiary, słabej, bardzo młodej lub starej, niepełnosprawnej. Nie chcą walczyć z tytanem, więc stań się nim lub udawaj go, dopóki niem się nie staniesz. Stań prosto z głową do góry, chodź, działaj, mów z pewnością siebie, nawet jeśli jesteś zestresowany w środku, oddychaj powoli, aby oszukać swój mózg, że wszystko jest w porządku i tak będzie. W końcu nigdy nie tracisz, zyskujesz tylko więcej doświadczenia i lekcji.

Malvina Dunder podróże
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s