Etapy relacji z narcyzem: idealizowanie i sielanka, dewaluacja, odrzucenie, wciąganie z powrotem. Cykl stale powtarzający się / Narcyzm

etapy relacji, cykl, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Przejdź od razu do artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

ETAPY RELACJI Z NARCYZEM

Relacja z narcyzem ma zawsze podobne etapy.

Idealizacja i przyciąganie

Poznanie się, początek znajomości. Narcyz funkcjonuje na swojej konstrukcji osoby wspaniałej i wyjątkowej i robi wszystko, by osoba, którą się interesuje, czuła się wyjątkowa. Zasypują komplementami, uwagą, aprobatą i wszystkim co dobre. Jeśli jest to relacja aromatyczna, to “miłością”, jeśli to relacja profesjonalna, to uznaniem dla talentów i pracy, a jeśli to relacja koleżeńska, to podobnymi zainteresowaniami. Narcyzi chcą bardzo dużo spędzać czasu z nową osobą i szybko rozwijać znajomość. Słyną z tego, że robią to świetnie (jak to robią – wyjaśnione będzie później). Z perspektywy czas, wiele ofiar mówi, że na początku relacja “wydawała się tak wspaniała, że aż ciężko było w to uwierzyć” – to taka taktyka, by czuć się tak dobrze, aby przeoczyć sygnały ostrzegawcze. Nawet jeśli je widzą, to sobie je jakoś tłumaczą, np. “każdy jest tylko człowiekiem / może miała zły dzień / każdemu się czasem zdarzy / może to ja przesadzam”. Niektórzy nie mają świadomości narcyzmu i bardzo wierzą w to, co robią, może dlatego robią to z takim przekonaniem. Mają różne taktyki zależne od osoby, np. opowiadają ckliwą historię ofiary, przedstawiają się jako osoby nadmiernie ufne, historii jest wiele. Zależy również co działa najlepiej na wybraną osobę. W tej fazie ich fasada / wizerunek / maska – są niezbędne. 

Dewaluacja 

Gdy już kogoś złapią i więź jest osiągnięta, zaczyna się faza przeciwna do idealizacji, można by powiedzieć de-idealizacja. Wcześniej osoba była “biała”, wspaniała, a teraz jest “czarna”, zła. Zmieniają się również taktyki manipulacji. Narcyz chce sprawić, by druga osoba zaczęła wątpić w siebie, czuć się zamieszana, nie dość dobra, zupełnie NIE wyjątkowa, by obniżyła samoocenę, była bardzo ostrożna (stąpająca jak po cienkim lodzie), starająca się uspokoić narcyza i poprawić jego / jej humor, itd. Narcyz zaczyna czuć się mały, nie może mieć tego, co mu się podoba w drugiej osobie i zaczyna ją / jego za to karać. Korzysta bez granic z zaufania, czasu, hojności, lojalności i empatii partnera. Partner/ka stanowi zagrożenie dla kontroli narcyza, choć o tym nawet nie wie.

Odrzucenie

Narcyz stale kalkuluje co mu się opłaca, jak wychodzi na relacji, co z tego ma i może jeszcze wyciągnąć. Po pewnym czasie może tak wyczerpać siłę życiową i zasoby, że nic nie zostaje i wtedy ofiara przestaje być atrakcyjna. Co ważniejsze, kto chce prawić komplementy i uwielbiać narcyza, który zachowuje się w sposób okropny… W takiej sytuacji narcyz może jeszcze próbować wymusić komplementy i uznanie, ale jest z tym problem. Mechanizm narcyzmu może spowodować, że narcyz bez mrugnięcia okiem zerwie więź, ponieważ nigdy nie była prawdziwa. Narcyz nie ma prawdziwej empatii. Jeśli jednak osoba zerwie kontakt z narcyzem przed tą fazą, to jest cios dla niego, ponieważ obojętność jest dla nich najgorsza. Zranione ego narcyza źle sobie z tym radzi i może posuwać się do powodowania problemów, plotkowania, oczerniania, kłamania, stalkingu, mobbingu, itd.

Wciąganie z powrotem

Osoba odrzucona przez narcyza często jest wciągana z powrotem do relacji. Narcyz może nie mieć wstydu, błagać, płakać, krzyczeć, wzbudzać poczucie winy, zrzucać winę na innych, grozić, składać fałszywe obietnice, udawać, że zrozumiał / zrozumiała swój błąd, przepraszać. Zaczyna się faza pierwsza idealizacji… i tak dalej i tak dalej. 

Fazy te kręcą się w kółko. Cykl może trwać bardzo krótko (jeden dzień, tydzień) lub dłużej (miesiące).


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s